GeForce Now: Nasıl Çalışır? Kendi GeForce Now Alternatifi Cloud Gaming Platformunuzu Geliştirin! #1

Oyun Akışı nedir?

Oyun akışını anlamanın en basit yolu, onu YouTube , Netflix ve Amazon Prime Video gibi medya akışıyla karşılaştırmaktır . Filmler optik veya manyetik depolamada bulunmuyor. Bunun yerine, bu oynat düğmesine bastığınızda, dünyanın herhangi bir yerindeki bir sunucu cihazınızın video verilerini göndermeye başlar ve bu veriler geldiğinde size gösterilir.

Oyun akışı da benzer şekilde çalışır, ancak üstesinden gelinmesi gereken birçok özel zorluk vardır. Video oyunu dünyanın herhangi bir yerindeki bir bilgisayarda çalışır ve oyun kumandanızdan, farenizden ve klavyenizden girdi alırken size ses ve görüntüler gönderir.

Video akışı, bağlantınızın dalgalanması durumunda yerel olarak birkaç saniye veya birkaç dakikalık çekim depolayan bir "arabellek" kullanarak herhangi bir internet bağlantısında sorunsuz oynatmayı sağlayabilirken, video oyunları, herhangi bir gecikmenin ortaya çıkmasına neden olacak gerçek zamanlı bir uygulamadır. dayanılmaz deneyim.

Bu nedenle, oyun sunucuları ve internet bağlantıları, hepsini uygulanabilir hale getirmek için oldukça yüksek kalitede olmalıdır. Geniş bant fiber internetin yaygınlaşması ve uygun maliyetli hale gelmesiyle, video oyun akışı daha pratik hale gelecek.

Artık yerel ağınızda oyun akışı da yapabilirsiniz. Örneğin, burada bir Playstation 4'ten bir iPad'e oyun akışı yapıldığını aşağıdaki Twitter gönderisinde görebilirsiniz.


Konsept ticari akış için tamamen aynıdır, sadece kaynak makine bulunduğunuz yere yakın değildir.

GeForce'u Şimdi Bu Kadar Özel Yapan Nedir?

İlk bakışta, Google Stadia veya Microsoft xCloud ile karşılaştırıldığında GeForce Now arasında pek bir fark görünmeyebilir. Daha yakından incelendiğinde, daha farklı olamazlardı.

Google Stadia ile ürün başlı başına bir platform olarak sunuluyor. Bu, tıpkı PC veya konsol için yaptığınız gibi Stadia için de oyun satın aldığınız anlamına gelir. Ayrıca, saniyede 60 kare olan çok yüksek kaliteli bir 4K, teklif olarak sunuluyor.

Microsoft'un xCloud'u ise bulut tabanlı bir Xbox One S deneyimi sunuyor. Bu harika çünkü mevcut Xbox One kitaplığına erişmenizi sağlıyor. Yazma sırasında, xCloud hala sınırlı sayıda oyun içeren bir beta üründür, ancak nihayetinde nerede olursanız olun, hemen hemen her cihazda Xbox oynanışı için gerekli miktarları sunacak. Muhtemelen, xCloud betadan çıktığında, mevcut kitaplığınıza erişiminiz olacaktır.

GeForce Now, bulut tabanlı PC oyun fikrini daha gerçekçi bir şekilde alıyor. Tıpkı yerel bir bilgisayarı kullanarak yaptığınız gibi oyunları yükleyebileceğiniz kendi sanal bir PC'nize erişim elde edersiniz. Başka bir deyişle, GeForce Now hesabınıza giriş yapacak, Steam gibi bir istemci kuracak ve sisteme oyunlar yükleyeceksiniz.

Bu birkaç nedenden dolayı harika. Her şeyden önce, zaten sahip olduğunuz oyunları desteklenen platformlarda yeniden satın almanız gerekmediği anlamına gelir. Desteklenen oyunlar listesinde oldukları sürece kendi oyunlarınızı oynayabilirsiniz. Bunun harika olmasının bir diğer nedeni de, bu platformların bulut senkronizasyonunu desteklemesi. Örneğin, GeForce Now sanal PC'nizde bir oyun oynayabilir ve ardından yerel oyun PC'nizde sorunsuz bir şekilde oynamaya devam edebilirsiniz.

GeForce Now İnternet Bağlantısı Gereksinimleri

GeForce Now gibi bir hizmetin düzgün çalışmasını sağlamak sadece bazı şaşırtıcı veri merkezi teknolojileri gerektirmez. Kendi internet bağlantınız göreve hazır olmalıdır.

Bu, 720 / 60fps performans için en az 15Mbps ve 1080p / 60fps performans için 25Mbps bağlantı anlamına gelir. Toplam bant genişliği de önemli olan tek şey değildir. Nvidia, gecikmeyi olabildiğince azaltmak için 5Ghz bandında hızlı bir yönlendirici kullanmanızı önerir.

Alternatif olarak, kablolu bir Ethernet bağlantısı kullanarak cihazınızı yönlendiriciye bağlamanız gerekecektir. Bulunduğunuz yere bağlı olarak mobil bağlantılarda çok fazla gecikme olabilir. Ve bir veri sınırınız varsa, bunun gibi bir hizmet hepsini çok hızlı bir şekilde yiyebilir.

Hangi Platformlarda Oynayabilirim?

Nvidia, çok çeşitli cihazları destekler. Windows ve Mac bilgisayarlar, Android cihazlar gibi desteklenir. Bir Nvidia Shield cihazına sahipseniz, siz de oynayabilirsiniz. Gelecekte bir noktada Chrome OS desteği de geliyor.

1608998519902.png

Android cihazlar en az 2 GB RAM ile Android 5.0'a ihtiyaç duyar. Windows makineleri, 4GB RAM ve Intel HD Graphics 2000 GPU'ya eşit veya daha iyi bir şeye sahip 2Ghz çift çekirdekli bir CPU'ya ihtiyaç duyar. Mac'inizin desteklendiğinden emin olmak için resmi sayfayı kontrol etmelisiniz .

Ücreti ne kadar?

Yazım sırasında, Nvidia hizmeti için nihai uzun vadeli fiyatlandırma yayınlamadı, ancak lansman sırasında iki katman mevcut. Açıkçası, Ücretsiz katman hiçbir ücrete tabi değildir. Ancak bazı ciddi sınırlamaları vardır. En uygun olanı bir saatlik oturum sınırıdır.

Bir saat oynadıktan sonra oyununuzdan atılacaksınız. Hemen tekrar giriş yapabilirsiniz, ancak kendinizi sıranın arkasında, diğer ücretsiz oyuncuların ve öncelikli ödeme yapan oyuncuların arkasında bulabilirsiniz.

Bununla birlikte, oyun performansı açısından, Nvidia hem ücretsiz hem de ücretli kullanıcılar için aynı 1080p çözünürlüğü ve saniyede 60 kare pürüzsüzlüğü vaat ediyor.

1608998537587.png

Ödeme yapan kullanıcı katmanından bahsetmişken, plan GeForce Now'ın "Kurucular" katmanı için ayda 4,99 dolara çıkıyor. Bu, özel bir başlangıç fiyatıdır ve sizi hizmetin 12 ayı boyunca içeride tutar. Bu, toplamda 60 $ ödemeye kararlı olduğunuz anlamına gelir.

Nvidia, ücretli hizmetin 3 aylık ücretsiz deneme sürümünü de ekleyerek darbeyi yumuşattı. Yani sizin için işe yaramazsa, kurtulmak için zamanınız var. Bu, 60 $ karşılığında 15 aylık etkili bir GeForce Now Founders alacağınız anlamına gelir.

Ücretli katman, iki ana değer teklifiyle birlikte gelir. Birincisi, yukarıda belirtildiği gibi, sıradaki ücretsiz kullanıcıların önüne geçersiniz. Yani hala oynamak için beklemeniz gerekse de onlar kadar beklemeyeceksiniz. İkincisi, seans sürelerinin altı saate kadar uzatılmasıdır! Oyuncuların büyük çoğunluğu muhtemelen altı saatlik kesintisiz oynanışı kaydetmeyecektir, bu yüzden bu makul olmaktan daha fazla görünüyor.

1608998559076.png

GeForce'u Hemen Satın Almadan Önce İşte Uyarılar

GeForce Now inanılmaz bir teklif ve bulut tabanlı oyun akışı pazarına uygun şekilde yeni fikirler getiriyor. Ancak çok heyecanlanmadan önce aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler var.

Her şeyden önce, GeForce Now gibi bulut tabanlı kaynakları kullanmak sizi oynamak isteyen diğer kullanıcılarla rekabete sokar. Bu, yoğun zamanlarda sıraya gireceğiniz anlamına gelir. Ödeme yapan kullanıcılar da burada önceliklidir, ancak o zaman bile hala birbirleriyle rekabet halindedirler.

1608998583210.png

Diğer en önemli uyarı, özel internet bağlantınızdan gelir. Bağlantınız minimum gereksinimleri karşılasa veya aşsa bile, bazı şeyler olur. Bağlantınız dalgalanırsa veya servis sağlayıcınızın omurgasına bir şey olursa, kendinizi GeForce Now hizmetinden kopuk bulabilirsiniz. En azından kendi yerel bilgisayarınıza sahip olmak, ona her zaman özel erişime sahip olduğunuz anlamına gelir.

Geçmişte bağlantınızın ne kadar güvenilir olduğunu dikkatlice düşünün. Elbette, hizmeti denemek için ücretsiz bir seçenek olduğu için, kendiniz test edebilirsiniz!

GeForce Şimdi Tek Olabilir

Teknolojinin ve vaat edilen performansın reklamı yapılan şekilde çalıştığı varsayımı altında, GeForce Now, şimdiye kadar gördüğümüz tüm oyun akışı hizmetlerinin en çekici olanını temsil ediyor.

Mevcut oyun kitaplığınızı hizmete getirme yeteneği, yeni bir oyun bilgisayarı satın almak yerine, PC oyunlarının sunduğu en iyi deneyimi yaşamak için ayda 5 ABD doları artı internet ücretlerinizi harcayabilirsiniz.

GeForce Now'ın PC için Xbox Game Pass gibi oyun abonelik hizmetleriyle çalıştığı ortaya çıkarsa , bu cennetten yapılmış bir oyun eşleşmesi olabilir.


Bu makaleyi spotify'da dinleyin;