PS5 Neler Vadediyor Neden PS5

Emre

Hop Hemşerim Nereye
24 Eki 2020
3
0
0
Bildiğiniz üzere Sony yeni oyun konsolu olan PlayStation 5'i 12 Haziran tarihinde tanıtmıştı. Peki PS5 PS4'e göre ne gibi yeni teknolojiler ile gelecek ve fiyatı ne kadar olacak?

PlayStation 5'in Merak Uyandıran Yeni Donanımı:

PlayStation 5 firmanın şuana dek ürettiği en güçlü oyun konsolu olacak. Yeni güçlendirilmiş ve özelleştirilmiş CPU ve GPU ile gelmesinin yanı sıra belkide konsolların tarihini değiştirecek bir yeniliğe gidiliyor ve konsolda 5400 RPM 2.5 inch klasik HDD yerine yüksek okuma ve yazma hızları sunan yeni nesil 2.5 inch SSD ile gelecek ve bu sayede eskisinden kat kat daha iyi yükleme hızlarına erişilecek. Ve tüm bunların yanı sıra donanım destekli Ray Tracing,120 fps'ye kadar destekli oyun keyfi,8K çıkış ve 3D ses kalitesi sunacak.
RAY TRACİNG:

Ray Tracing dilimize çevirecek olursak Işın İzleme teknolojisi ışık ve gölgenin gerçek hayattaki çalışma şeklini sanal dünyaya aktarmak için tasarlanmış grafik teknolojisidir. Gerçekte Ray Tracing her ışık ışınını çıkış noktasından takip ederek çalışıyor ve bu sayede gerçeğe daha yakın sahneler oluşturuluyor. Daha çok animasyon filmleri için kullanılan bu teknoloji günümüz ekran kartlarına ve oyun konsollarına da yavaş yavaş giriş yapmaya başladı.

PS5'le gelecek çoğu oyunda Ray Tracing teknolojisini kullanabileceğiz. Ve bu sayede daha gerçekci ve daha akıcı bir şekilde oyun oynayabileceğiz.

8K OYUN DESTEĞİ:

PS5'de bulunan 8K çıkış PS5'in 4320p çözünürlüklü ekranlarla uyumlu olacağı anlamına geliyor. Fakat oyun gelişiricileri oyunları hangi çözünürlükte sunarsa o çözünürlükde kullanabiliriz bu konu biraz da oyun geliştiricilerine kalmış bir şey. Şuanlık çoğu oyunu 4K HDR kullanacağız gibi gözüküyor.

3D SES DESTEĞİ:

PS5'in Tempest Engine tarafından güçlendirilen 3D ses desteği 1000 farklı potansiyel sesin sizin çevrenize göre mekansal konumlandırma simülasyonu ile size gelmesini sağlıyor. Yani bu teknoloji konsolun sesleri daha doğal çıkarmasını, konsolun boşlukları simüle etmesini ve sesleri sizin konumunuza göre göndermesini sağlıyor. Örneğin oyunda biri arkanızdan yürüyor ise ses arkanızdan geliyor.
PlayStation 5 DualSense:

Sony yeni nesil oyun konsolu PS5'de yeni nesil kontrolcüler kullanıcak. DualSense içerisinde dokunsal geribildirim, uyarlanabilir tetikleyiciler ve yerleşik mikrofon düzeni ile gelecek.Aynı zamanda bir diğer yenilik ise DualShock 4'ün dokunmatik yüzeyinin solunda bulunan paylaş düğmesinin gelişmiş hali olarak oluştur adlı bir düğme bulunacak amacı pek değişmesede isminde değişiklik olacak.


PlayStation 5 Aksesuarları:

Sony PS5'i tanıtırken yanında birkaç opsiyonel aksesuar da tanıttı bunlar isteğe bağlı satın alınabilecek.

MEDYA KUMANDASI:

Şık ve diğer aksesuarlarla uyumlu gözüken kumanda içerisinde ses tanıma özellikli bir mikrofon ile gelecek.

HD KAMERA:

Önceki PS kameralarının geliştirilmiş versiyonu olan kamera içerisinde 2 adet 1080p lens ile gelecek.

DUALSENS ŞARJ İSTASYONU:

Aynı anda 2 DualSens'i şarj edebileceği bilinen şarj istasyonu bu kez USB-C girişi ile güç alacak.

PULSE 3D KABLOSUZ KULAKLIK:

PS5'in Tempest Engine destekli 3D ses teknolojisinden yararlanan kulaklık oyun oynarken yüksek kalitede iletişim sağlamak için özel gürültü engelleyici 2adet mikrofon ile geliyor.

PLAYSTATİON 5 İŞLETİM SİSTEMİ:

Sony işletim sistemi ile ilgili henüz net bir bilgi vermesede PS5'in içerisinde bulunan SSD sayesinde çok hızlı ve akıcı bir işletim sistemi olacağı düşünülüyor.