WordPress Nedir?

z.furkan

Kaşif
31 Eki 2020
193
10
4
İnternet aleminde bulunan birçok web sitesine açık kaynak kodlu CMS sistemi olan Wordpress güç veriyor. Peki Wordpress nedir? Gelin Wordpress'in geliştirilme hikayesini hep beraber öğrenelim.

1604228165735.png

Wordpress'in ilk sürümü 27 Mayıs 2003'te herkese açık olarak piyasaya sunuldu. Wordpress'in geliştiricisi kodlarla uğraşmaktan bıkmış, web sitesi oluşturmanın daha kolay olması gerektiğini düşünen, gerçek bir girişimci idi. Wordpress şuanda WordPress Foundation tarafından halen geliştirilmekte olup en güncel sürümü 5.6'dır. Wordpress GPL lisans altında tescilenmiş PHP ve MySQL ile oluşturulmuş içerik yönetim sistemidir. Aslında Wordpress ilk piyasaya sürüldüğünde temel kullanım amacı yalnızca blog ve kişisel sayfa oluşturmak idi. Zamanla WordPress Foundation'dan bağımsız geliştiriciler sistemi inceledi ve farklı alanlarda da kullanılabileceğini hayal ettiler.

1604228182712.png

Tabi ki yine hayal olarak kalmadı. WordPress Foundation'ın başlattığı bu geliştirme süreci sonucunda Wordpress artık e-ticaretten tutun, forumlara kadar geniş bir alanda kullanılmaya başlandı.

Wordpress şuanda 100 Milyondan fazla siteye güç veriyor. İnternetin yaklaşık %35'ine güç veriyor yani.

WordPress'in kurucusu Matt Mullanweg'den bahsedelim biraz.

1604228291571.png

1604228793915.png

WordPress'in kurucusu Matt Mullanweg aynı zamanda daha önce Türkiye'ye gelmiş konferanslara ve etkinliklere katılmıştı.

Belki bu adamı şu haberden hatırlıyor olabilirsiniz.

WordPress'in ana şirketi Automattic, Müslüman kaydının tutulmasına yardım etmeyecek

Automattic'in CEO'su Matt Mullenweg, Trump yönetiminin Silikon Vadisi şirketlerinden Müslüman üyelerin kaydının tutulduğu bir veritabanı oluşturmaları talebine yardım etmeme sözü verdi.
Kendisi girişimcilik yanında daha birçok olumlu insani sıfat barındırıyor. Matt Mullanweg'e Girişimci+++ demeyi uygun görüyorum.

Matt Mullanweg ile yapılan bir röportajı izleyelim.

"
"

Matt Mullanweg 11 Ocak 1984 ABD doğumludur. Şuan 36 yaşında. Wordpress'in merkez firması olan Automattic'in de sahibi.

Son düzenleme: