XenForo Kurulumu

z.furkan

Kaşif
31 Eki 2020
193
10
4
1604263586717.png
Bu rehber, XenForo 2.0 geliştirmeye başlamanızı amaçlamaktadır. Bu dokümantasyonun ön koşulları, diğer şeylerin yanı sıra PHP ve MySQL'e aşina olacağınızı varsayar. XenForo'nun önceki bir sürümüyle deneyim sahibi olmak şart değildir, ancak bu bir avantaj olacaktır.

Eğer gereksinimleri karşılıyorsan rehberimize geçelim dostum :)

XF 2.0'ı çalıştırma gereksinimleri XF 1.5'ten beri değişti. Önerilen gereksinimler aşağıdaki gibidir:

  • PHP: 5.4.0+
  • MySQL: 5.5+
  • PHP uzantıları: MySQLi, GD (JPEG desteği ile), PCRE, SPL, SimpleXML, DOM, JSON, iconv, ctype, cURL
Gereksinimleri bu komut dosyasıyla test edebilirsin; https://xenforo.com/purchase/requirements-zip

Geliştirme için yerel bir web sunucusu kurmak genellikle daha uygundur. Bunun için genellikle üç yaklaşım vardır:

  1. Apache (veya nginx), MySQL (veya MariaDB) ve PHP'yi kendiniz yükleyin.
  2. Önceden oluşturulmuş bir sanal makine kurun
  3. Önceden oluşturulmuş bir yığın yükleyin.
İşleri kendiniz ayarlamak daha karmaşıktır, ancak size her şeyin nasıl kurulduğu konusunda daha fazla kontrol verme eğilimindedir.

İnternette, XenForo'yu doğrudan kendi bilgisayarınıza kurmak ve bakımını yapmak zorunda kalmadan tek bir yerde düzgün bir şekilde paketlenmiş olarak çalıştırmak için gerekli tüm hizmetlere sahip olma avantajını sağlayan çeşitli önceden oluşturulmuş sanal makineler vardır.

XenForo geliştiricilerinden bazıları, sıfır konfigürasyon gerektiren XenForo'yu çalıştırmak için ihtiyacınız olan her şeyi içeren Scotch Box adlı bir sanal makine önerir.

Piyasada önceden oluşturulmuş pek çok yığın vardır ve bunlar özellik seti, performans ve güvenilirlik açısından farklılık gösterebilir. Bitnami , sırasıyla Linux, Mac ve Windows'ta kullanılmak üzere LAMP , MAMP ve WAMP yığınları da dahil olmak üzere bir dizi yığın tutar . Hepsi tamamen yapılandırılmış bir Apache, MySQL ve PHP kurulumunu içerir ve MySQL'i yönetmek için PhpMyAdmin'i içerir.

XF 2.0'ı kurmak için, Müşteri Alanından indirilen ZIP dosyasını çıkarmanız ve içindeki bazı dosya ve dizinleri yüklemeniz yeterlidir.

Çıkarıldıktan sonra adlı bir dizin göreceksiniz upload. Bu dizine gitmeniz ve dosyaları ve dizinleri sunucunuzun web köküne yüklemeniz gerekir. Bu genellikle public_html, htdocs ya da www olacaktır.

XF 2.0'ı kurmak için CLI kullanıyorsanız, config.php dosyasını manuel olarak oluşturmanız gerekecektir. Bunu yapmak srciçin, sunucunuza yüklediğiniz XF 2.0 dosyalarının içindeki dizini girin . Config.php adında yeni bir dosya oluşturun ve MySQL sunucunuz için ana bilgisayar, bağlantı noktası, kullanıcı adı, şifre ve veritabanı adı ile doldurun.

Yapılandırma dosyasını src dizininde oluşturduğunuzdan emin olun . library dizini yalnızca eski amacıyla kullanılır.

Bittiğinde aşağıdaki gibi görünmelidir:

<?php $config['db']['host'] = 'localhost'; $config['db']['port'] = '3306'; $config['db']['username'] = 'root'; $config['db']['password'] = 'mypassword'; $config['db']['dbname'] = 'xf2';


Artık yüklemeye hazırsınız!

MySQL 5.5 ve üstünü kullanıyorsanız ve tam unicode desteğine (emoji gibi şeyler için) sahip olmak istiyorsanız, kurulumdan önce aşağıdakileri de eklemelisiniz:

$config['fullUnicode'] = true;Dosya izinleriyle ilgili bir not​

XenForo'nun çalışırken dosyaları belirli konumlara yazması gerekecektir. Normal çalışmada bu, data ve internal_ data dizinleri (ve bunların alt dizinleri) ile sınırlıdır . Bu dosya yazımları, eklenti yüklemeleri gibi şeyler tarafından tetiklenecektir, bu nedenle normalde web sunucunuzda olduğu gibi PHP kullanıcısı tarafından tetiklenecektir. Bu nedenle, web sunucusunun bunlara yazabilmesi için bu dizinlerde izinlerin ayarlandığından emin olmak gerekir. Kurulum başlamadan önce bunu yapmanız gerekecek.

CLI söz konusu olduğunda, dosyalara yazması gereken potansiyel olarak iki kullanıcı olduğundan bu durum daha da karmaşıklaşır. Bu nedenle, bu dosyalara yazarken sorun yaşamamak için adımlar atmak önemlidir. İşte birkaç seçenek.

  1. CLI ve web sunucusu için aynı kullanıcıyı kullanın. Bu, herhangi bir kurulum veya yükseltme komutunu (veya dosyaları yazacak herhangi bir başka komutu) çalıştırmadan önce web sunucusu kullanıcısına geçmeniz şeklinde olabilir.
  2. Varsa, ACL'leri datave internal_datadizinlerine uygulamayı düşünün . Bu kavram işletim sistemine ve yapılandırmaya göre değişir, ancak genel fikir burada açıklanmaktadır .
  3. PHP tarafından yazılanlara belirli izinleri zorlayın. Bu, src / config.php dosyası aracılığıyla aşağıdaki gibi bir satırla yapılabilir: $config['chmodWritableValue'] = 0666;Bu yaklaşım, geliştirme amaçları için potansiyel olarak en basit olanıdır.
Eklentiler geliştiriyorsanız, CLI ve web sunucusu kullanıcıları tarafından yazılması gereken başka konumlara sahip olabileceğinizi unutmayın. Özellikle bu, _outputeklentiler içindeki dizini içerir . Bu durumda, web sunucunuzun CLI kullanıcınız olarak çalıştırılması en az zorluğa neden olabilir. Başka bir yoldan giderseniz, web sunucunuzun tüm XenForo kurulumunuza yazabildiğinden emin olmanız gerekebilir; üretimde bu tavsiye edilmez.

XF 2.0'ı kurmanın mevcut yolu yeni CLI sistemidir. Pek çok geliştirme süreci yalnızca CLI kullanılarak gerçekleştirilebilir, bu yüzden XF 2.0'ı yüklemek için onu kullanmaya devam edelim. Bu komutları çalıştırmak için, bir terminale / kabuğa erişmeniz gerekecek, php CLI komutu ve mevcut çalışma dizini, XF 2.0 dosyalarını yüklediğiniz yerin kökü olmalıdır.

1604263626488.png

Uyarı
Dosya izin sorunlarını ortadan kaldırmak için, yükleyiciyi PHP'nin web sunucunuz aracılığıyla çalıştırdığı kullanıcıyla çalıştırmanızı öneririz. Bunu yapmazsanız, izinlerin doğru şekilde ayarlandığından emin olmak için adımlar atmalısınız. Daha fazla ayrıntı için yukarıdaki bölüme bakın.

Kurulumu başlatmak için aşağıdaki komutu girmeniz yeterlidir:
php cmd.php xf:install

İlk yönetici kullanıcı adı ve şifresi, mesaj panosu adı gibi bir dizi soru sorulacak. Bundan sonra, XF 2.0 veritabanı tabloları ve ana veriler içe aktarılacaktır.

XF 2.0'ı başarıyla kurdunuz.